Monday, May 6, 2013

Rancangan Pengajaran Harian Produksi Multimedia


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

Tarikh/Hari                              : 14/05/2013
Masa                                       : 9.00 pagi – 10.20 pagi
Tempat                                   : Makmal Komputer Sekolah
Kelas/Kumpulan                     : 4 Maju
Bilangan Murid                       : 30 orang
Mata pelajaran                       : Produksi Multimedia
Tajuk/Topik                           : Perisian Pembinaan Elemen Multimedia
Isi pelajaran                            : Perisian Teks
Pengetahuan Sedia ada           :   1. Murid berpengalaman melihat jenis-jenis teks yang terdapat 
                                                      dalam sesuatu  produksi multimedia contohnya poster dan banner
                                                            
                                                  2. Murid berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft office dan
                                                     Paint                               

Objektif Pembelajaran         : Murid dapat menghasilkan teks menggunakan perisian suntingan teks          
                                             yang maju seperti Photoshop dengan menggunakan kaedah yang betul.

Di akhir pengajaran pelajar dapat:

1.      Menyatakan ciri-ciri teks
2.      Membandingkan jenis-jenis teks
3.      Mengetahui jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4.      Mengetahui menu-menu berkaitan teks di dalam perisian  photoshop.
5.      Menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop


Bahan Bantu Mengajar        : Komputer, LCD ,Video, Perisian Photoshop.

Langkah
Kandungan
Strategi (aktiviti ) P&P

Bahan/Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set induksi
(5 minit
Paparan poster



Objektif pembelajaran.
Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan yang terdiri dari 10 orang murid mengikut kedudukan murid didalam kelas.

Guru menunjukkan video kepada murid.

Guru Menunjukkan beberapa contoh produk multimedia (poster) kepada murid melalui paparan skrin putih.

Guru mengaitkan isi kandungan slide tersebut dengan pengetahuan sedia ada murid.
Guru menerangkan objektif pembelajaran hari ini.













Murid telah masuk ke kumpulan masing-masing.

Murid melihat paparan video yang ditayangkan oleh guru.

Murid melihat poster yang ditunjukkan oleh buru

Murid mencatat kandungan yang boleh dikaitkan dengan pengalaman sedia ada murid.











ABM
Komputer
LCD

BBM
Video, poster

KEMAHIRAN  

Mendengar, menilai, mematuhi arahan,kerjasama















Langkah 1
(5 minit)
Teks merupakan elemen paling asas serta luas penggunaannya dalam membangunkan sesebuah aplikasi multimedia.
 Ciri- ciri teks:
-          Teks boleh disunting
-          Teks boleh di edit

Fungsi teks :
satu cara yang cepat dan mudah untuk berkomunikasi dengan sejumlah maklumat yang besar.









Guru membahagikan 1 kumpulan menerangkan maksud, 1 kumpulan menerangkan ciri dan 1 kumpulan menerangkan  fungsi teks.

Guru menerangkan terlebih dahulu kepada setiap kumpulan mengikut tajuk masing.

Guru mengarahkan setiap kumpulan menerangkan tajuk masing-masing kepada kumpulan lain.

Setiap kumpulan mencatat tajuk yang mereka telah dapat.

Ahli kumpulan mencatat penerangan guru mengikut tajuk masing-masing.

Setelah faham isi kandungan, murid menerangkan tajuk mereka kepada kumpulan lain.


ABM
LCD,
Komputer.

KEMAHIRAN
mendengar, mencatat,kerjasama
Langkah 2
(5 minit)
Perisian untuk sunting teks
-          Microsoft Office (Microsoft Word)
-        Paint
-        Photoshop

Guru membahagikan perisian mengikut kumpulan.

Satu kumpulan satu perisian sahaja.

Setiap kumpulan yang telah dapat perisian masing-masing.

Setiap ahli kumpulan perlu eksplore dan masteri perisian tersebut.
ABM
Komputer
LCD

BBM
Perisian untuk sunting teks.

KEMAHIRAN
Mendengar, menghubungkait,sifat ingin tahu,rajin
Langkah 3
(20 minit)
Perisian Photoshop
Menu-menu text yang terdapat di dalam perisian Photoshop:

-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing method
-warped text
-text color

Guru menjelaskan tentang jenis dan fungsi menu-menu yang terlibat dalam menghasilkan text. 

Guru meminta setiap kumpulan untuk mencuba semua jenis menu yang terdapat dalam antaramuka photoshop.

Guru akan menanya ahli dalam setiap kumpulan secara rawak tentang fungsi beberapa menu dalam perisian.






Murid mencatat menu-menu yang terdapat pada skrin paparan.
Murid mencuba menekan setiap butang menu yang telah disuruh oleh guru untuk mengetahui fungsi dan kegunaannya.

Murid yang dipilih akan menjawab pertanyaan.




ABM
Komputer
LCD

BBM
Perisian photoshop


KEMAHIRAN
Mendengar,  Berinteraksi



Langkah 4
(25 minit)
Kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop.

meminta pelajar menghasilkan teks dengan menggunakan perisian adobe photosop mengikut langkah yang telah ditunjukkan.
Guru menunjukkan kaedah menghasilkan teks menggunakan  perisian photoshop.

Guru menggunakan butang-butang yang terdapat pada skrin photoshop.

Guru menunjukkan cara untuk menyimpan hasil produksi multimedia
dengan pelbagai format yang betul

Guru meminta pelajar menghasilkan sebuah poster yang mengandungi elemen multimedia  teks.

Guru meminta pelajar menggunakan semua jenis butang menu yang telah telah ditunjukkan.



Murid mencatat demontrasi yang ditunjukkan oleh guru.


ABM
Komputer, LCD

BBM
Perisian photoshop



KEMAHIRAN
Komunikasi, Kepimpinan








Langkah 5
(5 minit)

Hasil kerja pelajar
( poster ) .

Jenis-jenis menu yang digunakan oleh pelajar
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
-sudut letak teks.
Guru memilih secara rawak  kumpulan untuk membentangkan hasil kerja yang telah mereka buat di hadapan kelas.

Guru meminta pelajar lain memberi pendapat dan kritikan tentang suntingan teks yang telah dihasilkan oleh sahabat mereka.

Guru memberi komen tentang poster yang telah dihasilkan oleh murid.
Murid tampil ke hadapan kelas untuk menerangkan poster yang telah dihasilkan.

Pelajar menberi komen dan pendapat poster yang dihasilkan oleh rakan mereka.
ABM
LCD
Komputer


KEMAHIRAN
Menilai, Memberi pendapat
Penutup
(5 minit)
Merumuskan keseluruhan kandungan pembelajaran.

Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya

Perisian photoshop
Menu-menu berkaitan teks.
Guru mengulang semula tajuk-tajuk utama sebagai rumusan.
Guru memilih kumpulan secara rawak dan bertanyakan beberapa soalan bagi menguji kefahaman mereka.
Guru membuat kesimpulan bahawa murid telah memahami apa yang sudah diajar.
Guru meminta pelajar menghasilkan poster menggunakan elemen teks yang telah diajar. Dan perlu dihantar pada kelas akan datang.
Murid menjawab  soalan yang diberikan oleh guru.

Murid bangun dan menjawab soalan yang ditanya oleh guru.

Murid mencatat arahan yang diberikan oleh guru.

BBM
LCD
Komputer

KEMAHIRAN
Mencatat

Refleksi:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________ 

No comments:

Post a Comment