RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN ( RPH )
Tarikh/Hari : 14/05/2013
Masa
: 9.00 pagi – 10.20 pagi
Tempat
: Makmal Komputer Sekolah
Kelas/Kumpulan : 4 Maju
Bilangan
Murid : 30 orang
Mata
pelajaran : Produksi Multimedia
Tajuk/Topik : Perisian
Pembinaan Elemen Multimedia
Isi pelajaran : Perisian Teks
Pengetahuan Sedia ada : 1. Murid berpengalaman
melihat jenis-jenis teks yang terdapat
dalam sesuatu produksi multimedia
contohnya poster dan banner
2. Murid
berpengalaman menggunakan perisisan Microsoft
office dan
Paint
Objektif
Pembelajaran : Murid dapat
menghasilkan teks menggunakan perisian suntingan teks
yang maju seperti Photoshop dengan
menggunakan kaedah yang betul.
Di akhir pengajaran pelajar dapat:
1. Menyatakan ciri-ciri teks
2. Membandingkan
jenis-jenis teks
3. Mengetahui
jenis-jenis perisian untuk menyunting teks
4. Mengetahui
menu-menu berkaitan teks di dalam perisian photoshop.
5. Menghasilkan
teks menggunakan perisian photoshop
Bahan Bantu
Mengajar : Komputer, LCD ,Video,
Perisian Photoshop.
Langkah
|
Kandungan
|
Strategi (aktiviti ) P&P
|
Bahan/Nota
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Set induksi
(5 minit
|
Paparan poster
Objektif pembelajaran.
|
Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan yang terdiri dari 10 orang
murid mengikut kedudukan murid didalam kelas.
Guru menunjukkan video kepada murid.
Guru Menunjukkan beberapa contoh produk multimedia (poster) kepada
murid melalui paparan skrin putih.
Guru mengaitkan isi kandungan slide tersebut dengan pengetahuan
sedia ada murid.
Guru menerangkan objektif pembelajaran hari
ini.
|
Murid telah masuk ke kumpulan masing-masing.
Murid melihat paparan video yang ditayangkan oleh guru.
Murid melihat poster yang ditunjukkan oleh buru
Murid mencatat kandungan yang boleh dikaitkan dengan pengalaman sedia
ada murid.
|
ABM
Komputer
LCD
BBM
Video, poster
KEMAHIRAN
Mendengar, menilai, mematuhi arahan,kerjasama
|
Langkah 1
(5 minit)
|
Teks merupakan elemen paling asas serta luas penggunaannya dalam
membangunkan sesebuah aplikasi multimedia.
Ciri- ciri teks:
- Teks
boleh disunting
- Teks
boleh di edit
Fungsi teks :
satu cara yang cepat dan mudah untuk berkomunikasi dengan sejumlah
maklumat yang besar.
|
Guru membahagikan 1 kumpulan menerangkan
maksud, 1 kumpulan menerangkan ciri dan 1 kumpulan menerangkan fungsi
teks.
Guru menerangkan terlebih dahulu kepada setiap
kumpulan mengikut tajuk masing.
Guru mengarahkan setiap kumpulan menerangkan
tajuk masing-masing kepada kumpulan lain.
|
Setiap kumpulan mencatat tajuk yang mereka
telah dapat.
Ahli kumpulan mencatat penerangan guru mengikut
tajuk masing-masing.
Setelah faham isi kandungan, murid menerangkan
tajuk mereka kepada kumpulan lain.
|
ABM
LCD,
Komputer.
KEMAHIRAN
mendengar, mencatat,kerjasama
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Perisian untuk sunting teks
- Microsoft
Office (Microsoft Word)
- Paint
- Photoshop
|
Guru membahagikan perisian mengikut kumpulan.
Satu kumpulan satu perisian sahaja.
|
Setiap kumpulan yang telah dapat perisian
masing-masing.
Setiap ahli kumpulan perlu eksplore dan
masteri perisian tersebut.
|
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian untuk sunting teks.
KEMAHIRAN
Mendengar, menghubungkait,sifat ingin
tahu,rajin
|
Langkah 3
(20 minit)
|
Perisian Photoshop
Menu-menu text yang terdapat di dalam perisian Photoshop:
-present picker
-text orientalition
-font stay
-font family
-font saiz
-anti-aliasing method
-warped text
-text color
|
Guru menjelaskan tentang jenis dan fungsi
menu-menu yang terlibat dalam menghasilkan text.
Guru meminta setiap kumpulan untuk mencuba semua
jenis menu yang terdapat dalam antaramuka photoshop.
Guru akan menanya ahli dalam setiap kumpulan
secara rawak tentang fungsi beberapa menu dalam perisian.
|
Murid mencatat menu-menu yang terdapat pada
skrin paparan.
Murid mencuba menekan setiap butang menu yang
telah disuruh oleh guru untuk mengetahui fungsi dan kegunaannya.
Murid yang dipilih akan menjawab pertanyaan.
|
ABM
Komputer
LCD
BBM
Perisian photoshop
KEMAHIRAN
Mendengar, Berinteraksi
|
Langkah 4
(25 minit)
|
Kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian photoshop.
meminta pelajar menghasilkan teks dengan menggunakan perisian adobe
photosop mengikut langkah yang telah ditunjukkan.
|
Guru menunjukkan kaedah menghasilkan teks menggunakan perisian
photoshop.
Guru menggunakan butang-butang yang terdapat pada skrin photoshop.
Guru menunjukkan cara untuk menyimpan hasil produksi multimedia
dengan pelbagai format yang betul
Guru meminta pelajar menghasilkan sebuah poster yang mengandungi
elemen multimedia teks.
Guru meminta pelajar menggunakan semua jenis butang menu yang telah
telah ditunjukkan.
|
Murid mencatat demontrasi yang ditunjukkan oleh guru.
|
ABM
Komputer, LCD
BBM
Perisian photoshop
KEMAHIRAN
Komunikasi, Kepimpinan
|
Langkah 5
(5 minit)
|
Hasil kerja pelajar
( poster ) .
Jenis-jenis menu yang digunakan oleh pelajar
-saiz teks
-jenis teks
-warna teks
-stile teks
-sudut letak teks.
|
Guru memilih secara rawak kumpulan untuk membentangkan hasil
kerja yang telah mereka buat di hadapan kelas.
Guru meminta pelajar lain memberi pendapat dan kritikan tentang
suntingan teks yang telah dihasilkan oleh sahabat mereka.
Guru memberi komen tentang poster yang telah dihasilkan oleh murid.
|
Murid tampil ke hadapan kelas untuk menerangkan poster yang telah dihasilkan.
Pelajar menberi komen dan pendapat poster yang dihasilkan oleh rakan
mereka.
|
ABM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Menilai, Memberi pendapat
|
Penutup
(5 minit)
|
Merumuskan keseluruhan kandungan pembelajaran.
Maksud
Ciri
Fungsi
Perisian sepunya
Perisian photoshop
Menu-menu berkaitan teks.
|
Guru mengulang semula tajuk-tajuk utama
sebagai rumusan.
Guru memilih kumpulan secara rawak dan
bertanyakan beberapa soalan bagi menguji kefahaman mereka.
Guru membuat kesimpulan bahawa murid telah
memahami apa yang sudah diajar.
Guru meminta pelajar menghasilkan poster
menggunakan elemen teks yang telah diajar. Dan perlu dihantar pada kelas akan
datang.
|
Murid menjawab soalan yang diberikan
oleh guru.
Murid bangun dan menjawab soalan yang ditanya
oleh guru.
Murid mencatat arahan yang diberikan oleh
guru.
|
BBM
LCD
Komputer
KEMAHIRAN
Mencatat
|
Refleksi:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________